16 marca 2014

Śledzie w oleju z cebulką

Mój przysmak, który ostatnio zajadam prawie codziennie :)

Składniki:
5 płatów śledziowych solonych
1 duża cebula
2 listki laurowe
3 ziarenka ziela angielskiego
kilka ziarenek kolorowego pieprzu
pieprz
olej rzepakowy

Platy śledziowe najpierw moczę (czas uzależniony od stopnia zasolenia).
Następnie kroję na mniejsze kawałki i przekładam do miski.
Cebulę kroję w drobną kostkę, posypuję śledzie.
Dodaję ziele i listek laurowy, doprawiam pieprzem i zalewam olejem.
Śledzie odstawiam na dobę do lodówki.

Smacznego!


23 lutego 2014

Kotlety ziemniaczane z sosem pieczarkowym

Ten obiad odpowiada zasadzie - najprostsze jest najpyszniejsze :) Polecam!



Składniki:
1/2 kg ugotowanych i przeciśniętych przez praskę ziemniaków
1 duże jajko
2-3 łyżki mąki
3 łyżki bułki tartej

Jajka łączę z jajkiem i mąką. Doprawiam solą i pieprzem. Gdy masa jest zbyt rzadka, należy zwiększyć ilość mąki.
Formuję kotleciki, obtaczam w bułce tartej i smażę na złoto.

Składniki na sos:
1/2 kg pieczarek
1 cebula
1 ząbek czosnku
3 łyżki śmietany
1 łyżka mąki
1 łyżka masła
sól
pieprz
natka pietruszki

Drobno pokrojoną cebulę i posiekany czosnek wrzucam do rondelka na rozgrzane masło. Po kilku chwilach dodaję pokrojone pieczarki i duszę ok 8 minut. Podlewam 1/3 szklanki wody, doprawiam.
Śmietanę łączę z mąką i delikatnie mieszam z sosem.
Na sam koniec dodaję posiekaną natkę.
Kotleciki podaję polane sosem pieczarkowym.

Smacznego!


21 stycznia 2014

Smażone płotki

Przypomniały mi się czasy dzieciństwa, kiedy to zjadałam duże ilości płotek i innych ryb słodkowodnych. Najpyszniejsze są płotki najzwyczajniej usmażone bez zbędnych dodatków. Polecam, jeśli złowicie lub dorwiecie na targu!


Składniki:
dowolna ilość płotek (te mniejsze są najsmaczniejsze)
sól
pieprz
odrobina mąki
olej

Płotki należy dokładnie umyć i oczyścić (na rynku można kupić już oczyszczone). Następnie nacieramy solą i pieprzem, na chwilę odstawiamy.
Na patelni rozgrzewamy olej i smażymy do uzyskania złocistego koloru rybki, które wcześniej obtaczamy w mące.
Podaję z pszennym chlebem.

Smacznego!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...