Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Orientalnie. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Orientalnie. Pokaż wszystkie posty

25 marca 2014

Kurczak w sezamie z brokułami i makaronem ryżowym

Pyszny i lekki, lekko orientalny obiad z dodatkowymi brokułowymi witaminami. Polecam!


Składniki:
1 mała pierś z kurczaka
1 brokuł
100 g makaronu ryżowego nitki
garść sezamu
1 dymka
1/2 łyżeczki miodu
1 łyżka jasnego sosu sojowego
2 ząbki czosnku
2 łyżki mąki kukurydzianej
sól
pieprz
garść natki pietruszki

Kurczaka kroję w grubą kostkę, posypuję solą i pieprzem i odstawiam do lodówki.
W tym czasie na suchej patelni prażę sezam i również odstawiam do przestygnięcia.
Na patelni rozgrzewam olej, wrzucam posiekaną dymkę. Po chwili dodaję mięso, które chwilę wcześniej posypuję mąką kukurydzianą i mieszam. Smażę, aż mięso będzie dobrze ścięte ok 10 minut.
W osobnym naczyniu mieszam wyciśnięty czosnek z sosem sojowym i odrobiną miodu, a następnie dodaję do mięsa. Wsypuję również sezam.
W międzyczasie brokuła podzielonego na różyczki gotuję 2-3 minuty we wrzątku. Odcedzam i dodaję na patelnię.
Na patelnię wrzucam również makaron przygotowany wg opakowania, mieszam.
Przed podaniem posypuję natką pietruszki.

Smacznego!

14 czerwca 2013

Kurczak z porem i selerem

Po kilkudniowym obiedzie w postaci makaronu z truskawkami przyszła pora na coś mięsnego. Bardzo lekki i łatwy w przygotowaniu kurczak. Słodycz selera i ostrość pora świetnie do siebie pasują w takim na pół orientalnym daniu. Polecam :)



Składniki:
podwójna pierś z kurczaka
czerwona papryczka chili
średniej wielkości por
średniej wielkości seler korzeniowy
2 ząbki czosnku
sół
pieprz
kilka łyżek słodkiego sosu chili
brązowy ryż

Na rozgrzaną oliwę wrzucam pokrojonego w słupki selera, drobno posiekany czosnek i poszatkowaną papryczkę. Chwilę smażę, tak kilka minut i zdejmuję z patelni.
Na patelnię przekładam pokrojonego drobno kurczaka i wysmażam ok. 10 minut.
Dodaję poprzednią zawartość patelni z selerem w roli głównej oraz dorzucam por. Wszystko smażę kilka minut, por ma być lekko ścięty, ale i też lekko chrupiący.
Doprawiam solą i świeżo zmielonym pieprzem.
Na samym końcu mieszam z sosem chili, można również słodki sos chili wyłożyć na ryż.
Kurczaka podaję z brązowym ryżem. Posypuję zieleniną.

Smacznego!

14 marca 2013

Malezyjska zupa laksa z kurczakiem

Moja wariacja na temat malezyjskiej laksy. Uwielbiam takie zupy :) Mają w sobie treść, którą można porządnie się pożywić, aromat, który rozbudza apetyt i kolor, który wszystko dopełnia i wprawia w fantastyczny klimat podczas jedzenia. Zdecydowanie to zupa, której nie można się oprzeć!



Składniki:
pierś z kurczaka ok 0,5 kg
ok. 2 litry bulionu
1 czerwona papryczka chili
1 czerwona słodka papryka
3 spore ząbki czosnku
kawałek imbiru ok 3-4 cm
200 ml mleczka kokosowego
puszka kiełków fasoli mung
łyżko sosu rybnego
szczypta kurkumy
łyżeczka suszonych liści kolendry
sok z połowy limonki
makaron azjatycki

W garnku rozgrzewam olej arachidowy.
Wrzucam na niego posiekaną papryczkę chili z posiekanym czosnkiem oraz starty drobno imbir. Chwilę smażę, dodaję pokrojoną w cienkie paseczki pierś. Posypuję odrobiną kurkumy oraz dosypuję suszone liście kolendry. Mieszam i kilka chwil razem duszę.
Zalewam bulionem oraz dodaję mleko kokosowe. Gotuję ok. 15-20 minut. W międzyczasie dolewam sos rybny, sok z limonki oraz w połowie gotowania dodaję pokrojoną w paski paprykę. Gdy zupa jest za mało pikantna doprawiam chili w proszku, odrobiną pieprzu.
Pod sam koniec gotowania dodaję kiełki fasoli.
Zupę podaję z azjatyckim makaronem (najlepiej jajecznym), posypaną obficie zieleniną np. dymką.

Smacznego!

10 marca 2013

Azjatycka zupa rozmaitości z galangalem i kolendrą

Miała powstać zupa z "Niezrównanej kuchni azjatyckiej" rodem z Tajlandii - Tom Kha Gai, a wyszła mi całkiem pyszna orientalna zupa rozmaitości, gdyż wydawało mi się, że ciągle czegoś tej zupie brakuje... Dodawałam składnik za składnikiem, aż smak zaczął mi odpowiadać.



Składniki:
1 mala podwójna pierś z kurczaka
2 szklanki mleka kokosowego
3 szklanki wywaru z kurczaka (dałam nieco więcej)
5-centymetrowy kawałek kłącza galangalu
1 drobno posiekana papryczka chili
kilka małych suszonych papryczek chili peperoncini (można pominąć, jeśli ktoś lubi mniej ostre zupy)
2 łodygi selera naciowego
kawałek pora
2 łyżki sosu rybnego
1 łyżka sos
1 łyżeczka sosu sojowego
łyżka suszonych liści kolendry (nie miałam niestety świeżej kolendry)
odrobina suszonej trawy cytrynowej
makaron azjatycki (dałam ryżowy)

Galangal kroję w cieniutkie plasterki i wrzuciłam do garnka. Zalewam wywarem z kurczaka oraz  mlekiem kokosowym i doprowadzam do wrzenia. 
Dodaję pokrojoną w cienkie paski pierś z kurczaka oraz posiekaną papryczkę chili i kilka suszonych papryczek (uwaga, są bardzo ostre!). Gotuję ok. 15 minut. 
W międzyczasie dodaję drobno pokrojonego pora oraz ok. pół łyżeczki suszonej trawy cytrynowej (później jej nie wyciągam, w trakcie gotowania kawałki trawy na tyle zmiękną, że mogę je spokojnie jeść). Doprawiam sosami, ewentualnie odrobiną brązowego cukru.
Pod sam koniec gotowania dodaję pokrojonego w plasterki selera naciowego. Dodaję liście kolendry.
Podaję z makaronem ryżowym, posypuję zieleniną.

Smacznego!

17 lutego 2013

Soczewica z indykiem i ryżem

Przepis na to danie pochodzi ze styczniowego numeru Moje Smaki Życia. W oryginale była wołowina, którą zastąpiłam indykiem.
Bardzo smaczne danie :)


Składniki:
1/2 kg mięsa z indyka (użyłam fileta)
1 średni por
1 duża cebula
3 ząbki czosnku
szklanka czerwonej soczewicy
łyżeczka świeżego startego imbiru
szczypta cynamonu
puszka krojonych pomidorów
500 ml przecieru pomidorowego
ok. 1 litra wody
1/2 szklanki ryżu długoziarnistego
sól, pieprz
garść natki pietruszki

Mięso należy pokroić w małą kostkę. Pora pokroić w piórka, cebulę drobno posiekać.
W głębokim garnku rozgrzać 3 łyżki oliwy, wrzucić mięso i kilka minut smażyć. Dodać cebulę i por, po chwili wycisnąć czosnek, wsypać cynamon i dodać imbir. Chwilę wszystko przesmażyć. Zalać gorącą wodą i dusić aż mięso będzie miękkie. Ja robiłam indyka, więc dusiłam krótko.
Do mięsa następnie dodać soczewicę, pomidory i przecier, ponownie zagotować i gotować 15-20 minut, aż soczewica zrobi się miękka. Doprawić do smaku.
Ryż ugotować osobno na sypko.
Do mięsnego garnka dodać ugotowany ryż, posypać posiekaną natką.

Smacznego!

6 stycznia 2013

Wieprzowina na słodko

Przepis z książki "Niezrównana Kuchnia Azjatycka", którą jestem zachwycona! Zaczęłam od bardzo prostego dania, na które akurat miałam składniki. Hmm, niestety nie wszystkie składniki...Zabrakło mi sosu kecap manis...i jak się okazało, jego brak sprawił, że wyszła mi wieprzowina na OSTRO ;)
Zgodnie z informacją zawartą w książce, brak sosu zastąpiłam sosem sojowym i cukrem trzcinowym, ale niestety nie pomogło. A może to kwestia papryczek..?! A może to tylko taka przewrotna nazwa dania..?! Może ma być ostre?!
No cóż, nazwa jak nazwa, danie bardzo smaczne, nawet na ostro ;)


Składniki:
500 g mięsa wieprzowego (dałam polędwiczkę)
po 1/4 łyżeczki soli i pieprzu
2 łyzki oleju
1 duża cebula, drobno posiekana
3 ząbki czosnku, drobno posiekane
5-centymetrowy kawałek startego imbiru
3 czerwone papryczki chili, drobno posiekane
2 łyżki sosu kecap manis (zastąpiłam ciemnym sosem sojowym i łyżką cukru trzcinowego)
250 ml mleka kokosowego
2 łyżeczki soku z limonki

Mięso pokroić w cienkie paseczki i wymieszać z solą, pieprzem i olejem. Mięso odstawiłam na ok. 1 godzinę. Rozgrzać wok lub patelnię o grubym dnie i smażyć mięso porcjami aż zbrązowieje. Mięso zdjąć z patelni.
Na patelnię wrzucić cebulę, czosnek, imbir oraz chili i smażyć 10 minut, od czasu do czasu mieszając.
Dodać mięso, sos (u mnie sojowy z cukrem) oraz mleko kokosowe i dusić na wolnym ogniu przez 1 godzinę (dusiłam ok. 40 minut), co jakiś czas mieszając.
Na sam koniec dodać sok z limonki.
Mięso podałam z makaronem ryżowym wstążki, można podać z ryżem.
Posypałam natką.

Smacznego!


6 grudnia 2012

Wołowina z fasolką szparogową i makaronem ryżowym z woka

Moja kolejna orientalna wariacja. Kruche mięso, piękny zapach...Pycha!



Składniki: ( 5 porcji - obiad dla gości)
1/2 kg chudej wołowiny
40 dag fasolki szparagowej (użyłam mrożonej)
1 czerwona papryczka chili
opakowanie makaronu ryżowego 200g
2 łyżki mąki kukurydzianej
4 łyżki sosu sojowego
swieży imbir (ok. 3 cm)
4 ząbki czosnku
natka pietruszki
szczypiorek
ziarna sezamu

Wołowinę pokroiłam na cieniutkie paseczki, polałam sosem sojowym oraz dodałam drobno starty imbir i również starty czosnek. Posypałam mąką kukurydzianą, całość wymieszałam i odstawiłam na ok. 1 godzinę do lodówki.
W woku rozgrzałam olej sezamowy, wrzuciłam mięso i smażyłam mieszając ok. 5-7 minut. Mięso po tym czasie staje się kruche i mamy w woku odrobinę sosu, co pozwala nie dolewać nam żadnego bulionu. Dodałam łyżkę sosu sojowego oraz posiekaną chili i ugotowaną al dente fasolkę. Po chwili dodałam przygotowany wg opakowania makaron. Wymieszałam. Posypałam sezamem, natką i szczypiorkiem.
Smacznego :)

2 grudnia 2012

Shoarma

Tak się właśnie zastanawiam, w ilu Sphinxach w Polsce jadłam shoarmę...Oczywiście w Gdańsku, w Gdyni, Warszawie, Toruniu (tam pierwszą), Olsztynie, Zakopanem, Poznaniu. Trochę tego było. Chyba dlatego, że wiemy, czego można się spodziewać i często w nowym mieście, gdy jesteśmy tylko na chwilę nie ma się czasu i ochoty na eksperymentowanie... Dziś przedstawiam moją wersję shoarmy, która dosyć często gości na moim stole.


Składniki:
pierś z kurczaka pokrojona w cienkie paseczki
3 łyżeczki przyprawy shoarma (ja swoją kupuję zawsze na Jarmarku Dominikańskim)
oliwa

Pokrojone mięso polewam oliwą i posypuję przyprawą, mieszam i odstawiam na kilka godzin do lodówki.
Następnie smażę na suchej patelni do wyparowania płynu i momentu, aż mięso zrobi się lekko suche.
Gotową shoarmę podaję z naturalnym ryżem, sosami i surówkami (tym razem była surówka z selera oraz z pora i rzodkiewki).

Sosy do shoarmy:
Czosnkowy - mój przepis Tutaj.

Łagodny:
3 łyżki jogurtu naturalnego
3 łyżki keczupu
3 łyżki majonezu

Wszystkie składniki w równych proporcjach wymieszać i sos gotowy.

Ostry:
8 łyżek keczupu (daję Włocławek)
pół czerwonej papryczki chili
pół malutkiej cebuli
pieprz, odrobina chili w proszku lub tabasco
szczypta słodkiej papryki w proszku
odrobina soku z limonki

Papryczkę i cebulę drobno kroję i dodaję do keczupu. Doprawiam pieprzem, papryką, chili i sokiem z limonki.

Smacznego :)

18 listopada 2012

Kasza gryczana orientalnie

Robiąc ten posiłek, kompletnie nie wiedziałam czego się spodziewać. Czy kasza gryczana pasuje do warzyw po chińsku? Kasza i sos sojowy? Jakoś kasza gryczana zawsze była dla mnie taka polska...
Okazało się przepysznie! Naprawdę polecam.


Składniki:
200 g kaszy gryczanej ugotowanej na sypko
pół opakowania mrożonej mieszanki chińskiej
1 czerwona papryka
pół czerwonej papryczki chili
2 łyżki sosu sojowego
4 łyżki sosu słodkiego chili do dań orientalnych
szczypiorek
olej sezamowy

Na głęboką patelnię wlałam 2 łyżki oleju sezamowego i wrzuciłam mieszankę chińską. Po kilku chwilach dorzuciłam pokrojona w paski paprykę oraz chili. Smażyłam aż warzywa stały się miękkie, w międzyczasie podlałam je łyżką wody. Doprawiłam sosem sojowym, odrobiną soli i pieprzu. Na końcu wymieszałam z sosem chili.
Podałam na ugotowanej kaszy i posypałam drobno posiekanym szczypiorkiem. Polecam też wrzucić kaszę do warzyw i wszystko razem wymieszać, cudnie przechodzi sosem i warzywami.
Smacznego :)

9 listopada 2012

Aromatyczne pulpeciki po indonezyjsku

Przepis na te pyszne pulpeciki pochodzi ze starego numeru Mojego Gotowania. Niestety nie wiem dokładnie z jakiego roku, sprzed jakiś kilku lat, nie wiedziałam wówczas, że kiedyś będę prowadziła bloga kulinarnego i z gazet wycinałam tylko interesujące przepisy. Pierwszy raz zrobiłam te pulpeciki właśnie kilka lat temu, dziś robiłam je po raz drugi. Są inne niż te nasze polskie jakie znamy, zdecydowane w smaku, trochę pikantne i na pewno warte kolejnego obiadu!


Przepis nieznacznie zmodyfikowałam do własnych gustów. Zmniejszyłam ilość mięsa i masła w sosie.

Składniki:
ok. 50 dag mięsa mielonego
czerwona papryczka chili
1 duża cebula
2 ząbki czosnku
łyżka soku z cytryny
1/2 łyżeczki suszonych liści kolendry
1/2 łyżeczki kuminu
1/2 łyżeczki kurkumy
1 łyżeczka cukru
1 łyżka sosu sojowego
olej do smażenia
2 łyżki masła ( w oryginale aż 5 łyżek)
natka pietruszki
starta skóra z cytryny

Cebulę i czosnek należy drobno posiekać, chili drobniutko pokroić.
Mięso wymieszać z chili, kolendrą, kuminem, kurkumą oraz połową posiekanej cebuli i czosnku. Przyprawić do smaku solą i pieprzem oraz odrobiną cukru. Z masy uformować niewielkie pulpeciki i usmażyć na złoty kolor. Gotowe pulpeciki trzymać w cieple.
Resztę cebuli i czosnku zrumienić na tym samym tłuszczu, na którym smażyło się mięso. Dodać sok z cytryny, sos sojowy, cukier i wymieszać. Dodać masło, a gdy się rozpuści wlać ok. 50 ml gorącej wody. Sos doprawić i zagotować. Do sosu wrzucić pulpeciki. Podawać z ryżem ( u mnie brązowy) posypane natką i startą skórką z cytryny.
Smacznego!

15 października 2012

Makaron ryżowy z indykiem i warzywami

Kuchnia azjatycka królowała u mnie w domu przez ostatni weekend.
Pyszny, lekki makaron, któremu wystarczy mały akcent orientu i już zachwyca! Polecam!


Składniki:
ok. 300 g fileta z indyka
1 marchewka
1 pietruszka
1/2 czerwonej słodkiej papryki
1 czerwona papryczka peperoni
kawałek pora
2 łyżki jasnego sosu sojowego
6-7 łyżek słodkiego sosu chili
200 g makaronu ryżowego wstążki

Na rozgrzaną oliwę wrzuciłam pokrojoną w słupki marchewkę oraz pietruszkę. Po chwili smażenia dodałam pokrojonego w cienkie paski fileta oraz drobno posiekanego pora i posiekaną w paseczki papryczkę. Po kilku minutach wspólnego smażenia dodałam pokrojoną w paski słodką paprykę. Doprawiłam sosem sojowym oraz sosem chili. Podałam w makaronem przygotowanym wg przepisu na opakowaniu.
Smacznego :)

14 października 2012

Azjatycka zupa porowa

Zupa powstała przypadkiem, z tego, co akurat miałam w domu. Przeszła moje oczekiwania smakowe :) Łatwa i szybka w przygotowaniu, z orientalnym akcentem, czyli to co lubię najbardziej :)


Składniki:
pojedyncza pierś z kurczaka
dwa pory
czerwona papryczka peperoni
2 ząbki czosnku
sok z połówki limonki
2 łyżki jasnego sosu sojowego
1,5 litra bulionu 
100 g makaronu ryżowego nitki
łyżka masła


Na roztopione w garnku masło wrzuciłam pokrojone na półtalarki pory i chwilę podsmażyłam. Dodałam drobno pokrojoną pierś i kilka minut całość dusiłam, w międzyczasie wycisnęłam czosnek oraz dodałam pokrojoną w malutką kosteczkę peperoni. Zalałam bulionem i gotowałam ok. 10 minut. W czasie gotowania doprawiłam sosem sojowym oraz sokiem z limonki i odrobiną pieprzu.
Makaron przygotowałam wg opakowania. W miseczkach umieściłam makaron, zalałam zupą oraz posypałam natką.
Polecam!

11 października 2012

Sajgonki

Moje pierwsze w życiu sajgonki jadłam przygotowane przez zaprzyjaźnionego Wietnamczyka Karola, który uwielbiał grać do późnych godzin nocnych w szachy i sprawił, że orientalne smaki pojawiły się w moim domu rodzinnych już w dzieciństwie.
Długo się zbierałam, aby to danie przygotować samodzielnie. Zapewne nie są tak pyszne i prawdziwe, jak te Karolowe, ale zajadaliśmy się nimi wyjątkowo łapczywie! :)



Składniki na 15 sztuk:
papier ryżowy
pół małego opakowania makaronu ryżowego
kilka liści kapusty pekińskiej
pojedyncza pierś z kurczaka
cebula
dwa ząbki czosnku
kilka małych pieczarek
mała marchewka
sos sojowy jasny
łyżka przyprawy do dań orientalnych


Na rozgrzaną na patelni oliwę wrzuciłam pokrojoną drobno cebulkę i zeszkliłam. Po chwili dodałam startą marchewkę i pieczarki pokrojone na małe kawałki. Chwilę razem smażyłam.Następnie dodałam  bardzo drobno pokrojoną pierś (dosłownie maluteńkie i cieniutkie paseczki) i kilka minut razem smażyłam. W międzyczasie wcisnęłam czosnek, doprawiłam sosem sojowym (2 łyżkami) oraz przyprawą do dań orientalnych. Na samym końcu dodałam pokrojone w paski liście kapusty pekińskiej oraz przygotowany wg przepisu na opakowaniu makaron ryżowy. Wszystko wymieszałam i zaczęłam nadziewać farszem namoczone płaty papieru ryżowego. Całość szczelnie zawinęłam i tak przygotowane sajgonki obsmażyłam chwilę z każdej strony na patelni. Zajadaliśmy z orientalnym sosem z mango.
Polecam :)

6 października 2012

Risotto z marchewką i nutką egzotyki

Pyszne risotto, które może być dodatkiem do bardziej treściwej potrawy, jak również świetnie nadaje się na danie główne.



Składniki:
120 g ryżu
1 duża marchewka
1 mała pietruszka
kawałek pora
1 cebula
2 szklanki bulionu
3 łyżki słodkiego sosu chili
natka pietruszki

Na patelni rozgrzewam dwie łyżki oliwy, wrzucam cebulę i smażę kilka chwil. Dodaję do cebuli pokrojoną w drobne słupki marchewkę oraz tak samo pokrojoną pietruszkę, smażę razem kilka minut. Dokładam drobno pokrojony por i jeszcze chwilę przesmażam wszystkie składniki, po czym zdejmuję je z patelni.
Na patelnię wlewam łyżkę oliwy i na rozgrzaną wsypuję ryż. Smażę, co jakiś czas mieszając, aż ryż lekko zbrązowieje, następnie wlewam 1/3 szklani bulionu i gotuję do odparowania płynu. Następnie znowu dolewam trochę bulionu i dalej gotuję, co jakiś czas mieszając do ponownego odparowania, tak powtarzam czynność, aż skończy się bulion, a ryż będzie miękki. Wrzucam do ryżu przygotowane wcześniej warzywa, chwilę razem smażę. Zdejmuję z ognia i już przed samym podaniem mieszam ze słodkim sosem chili oraz posypuję natką.
Smacznego :)

5 września 2012

Makaron po chińsku z brokułami

Moja prosta, pyszna chińszczyzna na zielono :) Brokuł jest idealnie miękki, a nie rozpadający się :) Mięso kruche, a nad miską unosi się kuszący zapach...Polecam!


Składniki:
pierś z kurczaka
duża cebula
2 ząbki czosnku
2 cm imbiru
brokuł
garść nerkowców
4 łyżki jasnego sosu sojowego
opakowanie makaronu chińskiego 250 g

Brokuła dzielę na różyczki i wrzucam na 2 min do wrzątku, następnie odcedzam i odstawiam.
Cebulę kroję na półplasterki i wrzucam na rozgrzaną oliwę na woku. Po chwili dodaję pokrojonego w małe i cienkie paski kurczaka, podsmażam chwilę i dodaję starty imbir oraz drobno posiekany czosnek. Mieszam i chwilę smażę. Dodaję nerkowce i sos sojowy oraz różyczki brokuła. Makaron przygotowuję jak na opakowaniu, odcedzam i dorzucam do woka, wszystko mieszam i po chwili wspólnego smażenia podaję.
Smacznego!

16 lipca 2012

Tajski kurczak z nerkowcami

To danie długo za mną chodziło :) Aż wreszcie przyszła świeża dostawa orzechów i postanowiłam wreszcie wypróbować kurczaka na sposób tajski. Trochę go spolściłam zapewne, ale wyszedł przepyszny!



Składniki: (na takie solidne 3 porcje)
1 pierś z kurczaka
szklanka orzechów nerkowca
1 papryczka chili
pół czerwonej papryki
3 bardzo duże ząbki czosnku
2 średnie cebule
5 łyżek jasnego sosu sojowego
pół pęczka szczypiorku
kolorowy pieprz
chili w proszku

Pierś pokroiłam w kostkę i wymieszałam z 2 łyżkami sosu sojowego, odstawiłam na ok. 20-30 minut. Na 3 łyżki oliwy w głębokiej patelni wrzuciłam pokrojone w kostkę cebule, wycisnęłam czosnek i smażyłam ok. 4-5 minut. Wrzuciłam nerkowce i dalej smażyłam kilka minut. Dodałam posiekane drobniutko chili i czerwoną paprykę, a po chwili zsunęłam zawartość patelni na jeden bok, a na drugi włożyłam mięso. Mięso co jakiś czas mieszałam, gdy się już podsmażyło, wymieszałam z resztą patelni. Polałam sosem sojowym, zmieliłam pieprz oraz doprawiłam chili. Całość jeszcze chwilę smażyłam. Na sam koniec wrzuciłam pokrojony szczypiorek. Podałam z ryżem.
Smacznego :)

19 maja 2012

Rosół orientalny z kiełkami, chili i selerem naciowym

Uwielbiam zupy! Zupy orientalne - każde! Orientalna wariacja z kiełkami - rewelacja!


Składniki:
pojedyncza pierś z kurczaka
duża cebula
3 duże ząbki czosnku
dwie czerwone papryczki chili
kawałek świeżego imbiru ok. 3 cm
3 łyżki jasnego sosu sojowego
mała puszka kiełków fasoli mung
4 łodygi selera naciowego
2 litry wody
1 kostka warzywna
200 g makaronu ryżowego nitki
garść świeżej kolendry
garść świeżej natki


Na rozgrzaną w garnku łyżkę oliwy wrzucam pokrojoną w kostkę cebulę i chili, chwile przesmażam. Dodaję starty na małych oczkach imbir, mieszam. Wlewam wodę i dodaję kostkę, wrzucam pokrojone na małe paseczki mięso i gotuję 15 minut. Wciskam czosnek, dodaję sos sojowy, sól, pieprz oraz pokrojony w talarki seler naciowy i chwilę gotuję. Pod koniec gotowania dodaję odsączone kiełki. Do miseczek wkładam makaron ryżowy przygotowany wg przepisu, zalewam zupą, posypuję ziołami.
Polecam!

26 kwietnia 2012

Kurczak z warzywami, ananasem i rodzynkami w sosie curry na azjatyckim makaronie

Szybko i kolorowo!


Składniki:
pół piersi z kurczaka
1 czerwona papryka
pół zielonej papryczki pepperoni
pół cebuli
pół pęczka szczypiorku
dwa plastry surowego ananasa
łyżka rodzynek

Na sos curry:
1 drobno pokrojona cebula
1 łyżeczka curry
200 ml śmietanki
odrobina czerwonej papryki w proszku
łyżka masła
sól, cukier
ewentualnie odrobina mąki


 Najpierw przygotowuję sos curry. Cebulę wrzucam na roztopione masło i chwilę czekam, aby się zeszkliła. Zalewam śmietanką i doprowadzam do zagotowania. Dodaję przyprawy. Jeśli sos jest zbyt rzadki, dodaję mąkę.

Na patelnię wrzucam pokrojonego w paseczki kurczaka i podsmażam. Wrzucam cebulę, po chwili drobno pokrojoną pepperoni. Kilka minut smażę. Po tym czasie dodaję pokrojonego na małe kawałeczki ananasa oraz rodzynki. Chwilę przesmażam oraz dodaję pokrojoną w cienkie paski czerwoną paprykę, smażę tylko kilka chwil, aby papryka była jędrna i chrupiąca. Zalewam sosem curry. Na sam koniec dodaję szczypiorek.

Podaję na azjatyckim makaronie jajecznym.
Smacznego!

23 kwietnia 2012

Zupa tajska

Moje eksperymenty z tą zupą trwają już od dłuższego czasu. Podany przepis jest wynikiem modyfikacji kilku przepisów. I wreszcie to jest to!


Składniki: ( na 4 duże talerze)
pół podwójnej czyli pojedyncza pierś kurczaka
duża cebula
główka czosnku
400 ml mleczka kokosowego
czerwona papryczka chili
łyżka suszonych papryk kolorowych
łyżka suszonej trawy cytrynowej
2 łyżki jasnego sosu sojowego
łyżka curry
1,7 litra bulionu
sól, świeżo zmielony pieprz kolorowy
garść świeżej kolendry
łyżka soku z cytryny
200 g makaronu chińskiego


Zupę zaczynam od zalania wrzątkiem suszonej trawy cytrynowej. Ponieważ trudno jest mi dostać w sklepach trawę cytrynową w łodygach, używam suszonej, którą właśnie moczę w3 łyżkach wrzątku. Później nie usuwam jej już z potrawy, jest troszkę twarda, więc jeśli komuś to przeszkadza, można ją przed podaniem wyjąć cedzakiem z zupy.
Na oliwę wrzucam drobno posiekaną cebulę z posiekaną nożem główką czosnku. Smażę kilka chwil, po czym zalewam mleczkiem kokosowym, następnie bulionem. Gotuję 5 minut. Po tym czasie wrzucam pokrojoną na malutkie kawałki pierś i dalej gotuję ok. 20 minut. W tym czasie wrzucam stopniowo: trawę cytrynową wraz z wodą, w której się moczyła, pokrojoną na małe paseczki papryczkę chili. Dodaję sos sojowy, curry, trochę soli, pieprz, suszone papryki. Wyciskam cytrynę.
Makaron zalewam wrzątkiem i stawiam na małym ogniu na kilka minut.
Do miseczek wkładam makaron, zalewam zupą, posypuję porwaną kolendrą.
Smacznego!

26 marca 2012

Wołowina w słodko-kwaśnych orientach

Chrupiąca wołowina z marchwią, imbirem i fasolką w sosie słodko-kwaśnym, podana z sypkim ryżem.
Pyszne danie!


Składniki:
30 dag wołowiny
dwie marchewki
mały imbir
20 dag fasolki szparagowej
łyżka oliwy
łyżka sosu sojowego
250 g sosu słodko-kwaśnego vitasia

Wołowinę pokroiłam na małe podłużne kawałki, skropiłam oliwą oraz sosem sojowym i odstawiłam na godzinę. Marchewkę oraz imbir pokroiłam w słupki, fasolkę (użyłam mrożonej) ugotowałam. Na oliwie usmażyłam wołowinę, odłożyłam. Na patelnię wrzuciłam marchew wraz z imbirem, lekko podsmażyłam, po czym podlałam wodą i ok. 15 minut dusiłam. Po tym czasie dodałam mięso i dalej dusiłam ok. 10 minut do odparowania płynu. Wrzuciłam ugotowaną fasolkę oraz wlałam sos, wymieszałam i chwilkę potrzymałam na ogniu. Podałam z sypkim ryżem.
Smacznego!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...